AktualnościObrońca w sprawach karnych

W postępowaniu karnym podejrzany, a następnie oskarżony ma prawo do ustanowienia obrońcy, którym może być adwokat lub radca prawnych. W pewnych sytuacjach obrona  w osobie profesjonalisty  jest obowiązkowa. W postępowaniu karnym oskarżony musi mieć obrońcę, jeżeli:

  1. nie ukończył 18 lat;
  2. jest głuchy, niemy lub niewidomy;
  3. zachodzi uzasadniona wątpliwość, czy jego zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania swoim postępowaniem nie była w czasie popełnienia tego czynu wyłączona lub w znacznym stopniu ograniczona;
  4. zachodzi uzasadniona wątpliwość, czy stan jego zdrowia psychicznego pozwala na udział w postępowaniu lub prowadzenie obrony w sposób samodzielny oraz rozsądny.

Oskarżony musi mieć obrońcę również wtedy, gdy sąd uzna to za niezbędne ze względu na inne okoliczności utrudniające obronę. Oskarżony musi mieć obrońcę w postępowaniu przed sądem okręgowym, jeżeli zarzucono mu zbrodnię.

Ustanowienie obrońcy wymaga udzielenia mu stosowanego upoważnienia. Obrońca jest umocowany do podejmowania wszelkich czynności w toku postępowania. Wsparcie i pomoc obrońcy są nieocenione, wzajemne relacje z klientem oparte na zaufaniu.

Wobec ewentualnej odpowiedzialności karnej, w sytuacji stresowej i niekomfortowej, oskarżony powierza dbanie o jego interes profesjonaliście. Ten zaś czuwa nad przebiegiem postępowania, ustala z klientem strategię, składa wnioski dowodowe, uczestniczy w rozprawach, posiedzeniach i ewentualnych czynnościach poza siedzibą sądu, ma możliwość wnoszenia środków odwoławczych od postanowień i wyroków sądu.

Z całą pewnością zaangażowanie obrońcy w osobie np. adwokata, odciąża psychicznie, ale też daje gwarancję dopilnowania spraw klienta, uczynienia wszystkiego, co możliwe, aby w postępowaniu uwzględniono stanowisko oskarżonego, jego argumenty i uzyskano rozstrzygnięcie możliwie najkorzystniejsze.

Nasza Kancelaria zajmuje się obroną osób oskarżonych o popełnienie przestępstwa, a także obwinionych o popełnienie wykroczenia.

Potrzebujesz pomocy prawnej w Płocku lub Sierpcu? Skontaktuj się z nami

Kancelaria Adwokacka Płock

Kancelaria adwokacka Płock

Adwokat Sylwia Okonkowska-Pyszyńska
ul. Tadeusza Kościuszki 1, lokal 106, 09-400 Płock
czynna pn., śr., czw., pt. w godzinach 9:00-17:00

Zobacz na mapie
Kancelaria Adwokacka Sierpc

Kancelaria adwokacka Sierpc

Adwokat Sylwia Okonkowska-Pyszyńska
ul. Świętokrzyska 2a, lokal 20, 09-200 Sierpc
czynna wtorek w godzinach 9:00-17:00

Zobacz na mapie
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 Prawnik Sylwia Okonkowska-Pyszyńska. Projekt i wykonanie: Hedea.pl
Do góry